Kontakt
WRÓĆ DO LISTY

SIMPSON STRONG -TIE – kotwienie ściany szkieletowej z fundamentem

Konstruktor projektując szkieletowy budynek drewniany musi uwzględnić mechanizmy i zjawiska nieuwzględniane w tradycyjnych budynkach murowanych. Jedną z ważniejszych kwestii, na jaką musi zwrócić uwagę, jest zapewnienie odpowiedniego połączenia konstrukcji szkieletowej z fundamentem. Kotwienie drewnianych ścian szkieletowych z fundamentem jest niezwykle istotne dla nośności całej konstrukcji. Wydawać by się mogło, że nie jest to skomplikowany proces techniczny. Jednakże zakotwienie ścian do fundamentu spełnia kilka funkcji i musi przeciwdziałać kilku niebezpiecznym zjawiskom, charakterystycznym dla drewnianych konstrukcji szkieletowych. Projektując i budując budynek szkieletowy należy uwzględnić cztery mechanizmy zniszczenia. Przesunięcie, obrót, utrata sztywności i defragmentację. Każdy z tych mechanizmów, jest ściśle związany z wykonanym zakotwieniem ścian i zależy od jego, jakości i nośności.

Simpson Strong-Tie jako producent złączy ciesielskich udostępnił szereg rozwiązań umożliwiających kotwienie ściany szkieletowej z fundamentem, które zapewniają trwałość połączenia oraz przenoszą duże siły. Do tej grupy zaliczają się m.in. złącza kotwiące, które w przeciwieństwie do zwykłych kątowników, zaprojektowane są w celu przenoszenia dużych sił podrywających skierowanych do góry. Z tego powodu w dolnym ramieniu znajduje się otwór do wykorzystania na kotwienie mechaniczne lub chemiczne. Górne ramię jest wykonane w taki sposób aby można było wbić w słupek ściany maksymalnie dużo gwoździ.

Kwestią niezwykle istotną w budowie złączy kotwiących, jest zapewnienie efektywnego przenoszenia siły wyrywającej na użytą kotwę. Z tego powodu część z nich ma dodatkowe usztywnienia boczne.

Szczególna grupą złącz kotwiących jest grupa złączy HTT. Przeznaczone są głównie do przenoszenia dużej siły podrywającej, wynikającej z obrotu ściany szkieletowej. Różne wysokości pozwalają wybrać adekwatny model złącza do wymaganych obciążeń. Złącza HTT znajdują zastosowanie w kotwieniu ścian szkieletowych „otwartych” tj. takich, w których podczas montażu mamy dostęp do drewnianej konstrukcji nośnej. Kątowniki można montować na zewnątrz ściany jak i wewnątrz do boku słupka.

Zdarza się dość często, że przy montażu ścian o dużym stopniu prefabrykacji jest brak dostępu do warstwy nośnej – drewnianego szkieletu, ponieważ jest on ukryty pod warstwami wykończeniowymi.
W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będą złącza dwuczęściowe stosowane do kotwienia prefabrykowanych ścian szkieletowych. Montaż złączy dwuczęściowych jest dwuetapowy – część górną montuje się w zakładzie prefabrykacji pod warstwami wykończeniowymi, cześć dolną na montażu do płyty fundamentowej. Obie części łączy się samowiercącymi wkrętami. Dwuczęściowe złącza kotwiące stwarzają wiele możliwości połączeń. Dzięki różnym kombinacjom można uzyskać 46 różnych wariantów połączeń dla indywidualnych potrzeb i znalezienia optymalnego rozwiązania każdego problemu. Części górne pozwalają na montaż do słupka ścian na wiele sposobów: od czoła, od boku lub obejmując słupek dwustronnie. Dolne elementy różnych wielkości zaprojektowano dla różnych obciążeń i wymaganych odległości dla kotwiących w płycie betonowej.


Data publikacji: 7 lutego, 2019

Autor: ania


MASZ PYTANIA?
Napisz do nas